CFR Cluj a fost învinsă pe teren propriu în fața FCSB-ului care se apropie la două puncte de prima poziție în Campionat

CFR Cluj a pierdut în fața principalei contracandidate la titlu,, FCSB, cu scorul de 0-1 în meciul disputat ieri seară pe Stadionul Doctor ”Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca în etapa cu numărul 5 a Play-Off-ului Ligii 1. În urma disputei FCSB s-a apropiat la numai două puncte de liderul clasementului, CFR Cluj.

Meciul a fost unul lipsit de ocazii pentru ambele tabere până înspre finalul primei reprize când centralul Istvan Kovacs l-a eliminat pe fundașul CFR-ului Mateo Susic după un fault dur la mijlocul terenului asupra mijlocașului advers, Darius Olaru, lăsând astfel în 10 oameni echipa clujeană. Bucureștenii nu au profitat de avantaj pe finalul reprizei însă după odată cu începutul actului secund al confruntării ocaziile la poarta CFR-ului s-au înmulțit prin bara lui Iulian Cristea în minutul 49 și ratarea uriașă a lui Edjouma. Oaspeții au rămas în ofensivă pe parcursul reprizei prin același Edjouma în minutul 68, reușind ulterior să deschidă și scorul. Octavian Popescu a înscris din afara careului dintr-un șut deviat de Graovac în minutul 74. ”Feroviarii” au încercat egalarea pe finalul meciului prin Daniel Birligea, care a avut ocazie mare în prelungiri oprită însă de portarul advers Târnovanu. Tot în prelungiri FCSB-ul a mai consemnat o ocazie prin Ianis Stoica care nu a reușit să marcheze de unul singur cu portarul Bălgrădean iar scorul a rămas astfel cel de 1-0 în favoarea oaspeților.

Antrenorul clujenilor, Dan Petrescu a criticat decizia arbitrului de a acorda un cartonaș roșu elevilor săi într-un meci de asemenea importanță însă s-a declarat mulțumit de efortul CFR-ului dar nu și de rezultat.

” Prima înfrângere pe teren propriu, în campionat, după foarte mult timp. Un meci decis dintr-o greşeală de arbitru, în opinia mea. Nu ai voie la un derby să dai un asemenea cartonaş roşu. Noi am luat gol în minutul 96 la Craiova, deşi se arătase cinci. Acum, s-a fluierat cu 10 secunde mai devreme să nu cumva să egalăm. Trebuia să mai lase cu un minut sau două.

Presiunea care a fost pusă s-a văzut pe teren. Arbitrul a decis meciul. Nu am ce să le reproşez băieţilor mei. S-au zbătut, dar nu ai cum să joci în 10. Noi niciodată nu o să primim, dacă jucăm în deplasare la Craiova sau la FCSB, un roşu aşa. Mă gândeam că vor fi greşeli şi a fost o greşeală mare. Şi Real Madrid când a pierdut cu Barcelona nu a avut un şut pe poartă. Se întâmplă la meciuri din astea.” a transmis antrenorul CFR-ului, Dan Petrescu în urma partidei.

sursa:looksport.ro