Borac Banja Luka – CFR Cluj 2-1! Eurogolul lui Alex Chipciu a SALVAT campioana României de la o rușine uriașă

by admin

CFR Cluj s-a calificat în turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor, deşi a pierdut manşa retur disputată, marţi, în deplasare, scor 1-2 (0-0, 0-2), după prelungiri, cu Borac Banja Luka. După 3-1, acasă, clujenii au fost conduşi cu 2-0 la finalul primelor 90 de minute, în deplasare, şi erau eliminaţi dacă UEFA nu schimba regulamentul. Din sezonul 2021/2022, golul/golurile marcate în deplasare nu contează mai mult decât cele înscrise pe teren propriu. Astfel, la scorul general de 3-3, partida de la Banja Luka a intrat în prelungiri. Chipciu a reuşit să înscrie în minutul 118 golul calificării.

Au marcat: Vranjes ’60, Moraitis ’64 / Chipciu ‘118.

1-0, min. 60: Ciosici a centrat de pe partea stâgă, iar Stojan Vranjes, fost jucător al echipei CFR Cluj, în 2012,  a marcat cu capul, de la 11 metri;

2-0, min. 64: Zakarici a centrat de pe partea dreaptă, Vusurovici a trimis cu capul balonul peste Arlauskis spre poartă, iar Moraitis l-a împins, tot cu capul, în plasă, de pe linia porţii;

2-1, min.118: După o fază la care oaspeţii au cerut aut în partea stângă, mingea a ajuns pe partea opusă, la Chipciu, care a marcat cu un şut spectaculos, de la 25 de metri.

Au evoluat următoarele echipe:

Borac Banja Luka: Cetkovici – Dujakovici (Vusurovici ’46), Milojevici (Subici ’75), Jovanovici (Molls ’88), Ciosici – Vojinovici, Begici (Meleg ‘104) – Ciorici, Vranjes, Zakarici – Moraitis (Zivkovici ’99). Antrenor Marko Maksimovici;

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Cestor, Bouhenna, Camora – Rodriguez, Sigurjonsson – Deac, Păun (Petrila ’80, Hoban ‘120), Costache (Chipciu ’67, Latovlevici ‘120) – Omrani (Debeljuh ’80). Antrenor Marius Şumudică.

Cartonaşe galbene: Ciosici ’10, Dujakovici ’39, Molls ’89, Ciorici ‘100 / Bouhenna ’11, Omrani ’63, Chipciu ’96, Rodriguez ‘112.

Arbitri: Urs Schnyder – Jan Kobeli, Remy Zgraggen – Stefan Horisberger (toţi din Elveţia).

În turul al doilea, CFR Cluj va evolua cu Lincoln Red Imps (Gibraltar) pe 20/21 iulie și 27/28 iulie. Campioana României va juca primul meci în deplasare.