Blestemul prelungirilor! CFR Cluj – Young Boys Berna 1-1, în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor. Ce spun Manea și Camora despre prestația echipei

by admin

CFR Cluj a remizat pe teren propriu cu Young Boys Berna, scor 1-1, în prima manşă din turul 3 preliminar al Ligii Campionilor, în direct pe Prima TV şi www.primaplay.ro. Campioana Elveţiei a înscris în minutul 90+3.

Strategia cu trei fundaşi centrali adoptată de către Marius Şumudică i-a luat prin surprindere pe cei de la Young Boys Berna.

Reuşita lui Cristi Manea din minutul 4, în urma unei lovituri libere, s-a potrivit de minune tacticii reactive pregătite de către campioana României. Young Boys Berna şi-a creat o singură ocazie importantă în prima repriză, în minutul 35, când Manea a intervenit excelent la şutul lui Elia.

Denis Alibec s-a accidentat în minutul 22, fiind înlocuit cu Alex Păun.

În repriza a doua, Young Boys Berna a controlat jocul, iar raportul şuturilor pe poartă a fost 6-0 pentru elveţieni.

După mai multe parade ale lui Arlauskis, oaspeţii au egalat în minutul 90+3, prin Sierro, care a urmărit o minge deviată în lateral de către portarul lituanian.

Mario Camora a declarat că este mulțumit după egalul cu Young Boys Berna.

“Ştiam că va fi un meci foarte greu pentru noi. Din păcate, aproape la ultima fază a meciului am primit gol. Dar trebuie să fim realişti. Astăzi, echipa a făcut un joc aproape perfect din punct de vedere tactic, putem să facem asta şi în Elveţia. Mister (n.a. – Marius Şumudică) a văzut bine cum joacă adversarul, unde erau periculoşi, au jucători de viteză în faţă. Elia e un jucător foarte bun, are forţă, viteză.

E greu, dar se poate. Trebuie să ne gândim numai la Champions League, cât va fi posibil, trebuie să mergem cu acest gând la Berna.

Denis e un jucător important pentru noi, care ţine de minge, putea să facă diferenţa. Dar, din păcate, Denis s-a accidentat. Trebuie să fim un grup unit şi să încercăm să mergem mai departe. Trebuie să avem încredere până în ultima secundă”, a spus Mario Camora.

Cristi Manea a deschis scorul încă din minutul 4, dar nu s-a putut bucura de această performanţă, deoarece campioana României a pierdut victoria în prelungiri.

”Păcat că am primit gol în prelungiri. Eu cred că la cum ne-am dăruit astăzi şi cum ne-am apărat, meritam să câştigăm, dar asta este, nu avem ce să facem. Când marchezi, fără să vrei te trage jocul înapoi. Trebuie să dăm cel puţin la fel de mult să avem o şansă să ne calificăm. Mister a făcut tot ce a depins de el să jucăm aşa (n.r. cu trei fundaşi centrali).

Alibec e un jucător puternic. El şi Billel au ţinut foarte bine de minge şi s-au întors cu adversarii spre poartă. Sper să îşi revină şi să ne ajute la Berna.

Noi trebuie să fim mult mai agresivi acolo, pentru că nu avem nimic de pierdut. Trebuie să ne jucăm şansa. Eu zic că avem şanse 50-50, dar sper să se vadă prin dăruirea noastră că vrem să câştigăm”, a declarat fundaşul, la flash-interviuri.

Statistica meciului CFR Cluj – Young Boys Berna

Continuă ‘blestemul’ prelungirilor pentru CFR Cluj în confruntările cu Young Boys Berna, după meciul din decembrie 2020, în grupele Europa League, când campioana României a primit gol în minutele 90+3 şi 90+6.

Meciul retur Young Boys Berna – CFR Cluj este programat pe 10 august.

CFR Cluj – Young Boys Berna 1-1 (Manea 4′ / Sierro 90+3′), pe Prima TV

• CFR Cluj (3-4-1-2): Arlauskis – Manea, Bouhenna, Cestor – Camora (cpt), Rodriguez, Sigurjonsson (Costache 85′), Susic – Deac – Alibec (Păun 22′), Omrani (Debeljuh 62′).
  • Young Boys (4-4-2): Von Ballmoos (cpt) – Garcia (Lefort 71′), Zesiger, M. Camara (Rieder 56′), Hefti – Fassnacht (Lauper 56′), C. Martins (Sierro 84′), Aebischer, Ngamaleu (Spielmann 71′) – Siebatcheu, Elia.

Rezerve neutilizate:

CFR Cluj: Bălgrădean – Graovac, Ciobotariu, Latovlevici, Tahiri, Petrila, Hoban, Guessouma Fofana, Itu. Antrenor: Marius Şumudică.

Young Boys: Zbinden, Faivre – Kanga, Sulejmani, Burgy, Mambimbi, Maceiras. Antrenor: David Wagner.