Alibec ratează returul cu Young Boys Berna! Cât de gravă este accidentarea atacantului

by admin

Denis Alibec s-a accidentat în prima repriză a meciului CFR Cluj – Young Boys Berna, scor 1-1, în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor. Atacantul a părăsit terenul în minutul 22, iar Marius Şumudică a anunţat că Alibec va lipsi cel puţin o săptămână.

Alibec (30 de ani) a fost împrumutat pentru un sezon de la Kayserispor la CFR Cluj. Atacantul a înscris în meciul cu Chindia din Liga 1.

Antrenorul CFR-ului a dezvăluit că este o problemă fizică recurentă a lui Alibec, la muşchii inghinali, unde a suferit şi o operaţie.

Meciul retur Young Boys Berna – CFR Cluj este programat pe 10 august. În cazul în care va ajunge în play-off-ul pentru grupele Ligii Campionilor, CFR Cluj va înfrunta învingătoarea din ‘dubla’ Ferencvaros (Ungaria) – Slavia Praga (Cehia).

“Denis a simţit ceva la inghinal, unde a fost operat, a trebuit să îl scot. Şi acolo a fost o problemă, am pierdut din calitate, am pierdut din jucătorul care putea să facă diferenţa în 1 la 1, să primească între linii, asta este…

Sub nicio formă nu cred că poate fi recuperat pentru retur. Trebuie să facă nişte analize, probabil un RMN sau ceva de genul ăsta, dar nu cred. Când ai ceva muscular, e greu. Nici nu pot să risc să îl distrug. Se vede şi la el lipsa de jocuri, anul trecut nu a evoluat foarte mult.

Acum l-am băgat la două zile distanţă, când nu ai baza, e greu. A făcut 10 zile de pregătire în Turcia şi l-am adus aici, a dat gol cu Târgovişte, dar astăzi l-am pierdut”, a spus Marius Şumudică.