Victorie răsunătoare pentru U-BT Cluj în meciul cu Ratiopharm Ulm! ”Studenții” țintesc calificarea de pe al doilea loc din grupă

by Christian Suciu

U-BT Cluj-Napoca a revenit de la o diferență consistentă pentru a obține câștiga meciul disputat pe terenul celor de la Ratiopharm Ulm din cea de-a 15-a etapă a EuroCup. Baschetbaliștii lui Mihai Silvășan s-au impus în deplasare cu scorul de 86-81 deși începutul de meci a aparținut echipei germane.

Gazdele au început în forță partida de la Ulm și s-au menținut în avantaj pe durata primei reprize însă clujenii au reușit să revină în a doua parte a jocului grație unui joc extrem de consistent din partea unor jucători precum Patrick Richards (27 puncte, 2 recuperări, 3 assist-uri), Bryce Jones (12 puncte, 6 recuperări, 6 assist-uri) sau Karel Guzman ( 9 puncte, 3 recuperări, 2 assist-uri).

”Evident, sunt foarte bucuros de această victorie. Sunt fericit de felul cum am jucat și de ce am demonstrat pe teren. A fost un meci pe care l-am câștigat cu sufletul. Nu este primul meci câștigat în acest fel în EuroCup. Este încă o dovadă că echipa noastră are un caracter grozav. Îi felicit pe jucători, chiar dacă nu a fost cea mai bună zi a noastră. Am pierdut 15 mingi până la pauză, ceea ce a fost enorm.

Am întâlnit o apărare agresivă, se vedea că Ulm voia neapărat victoria. Am reacționat bine în repriza a doua și am marcat coșuri importante, în special prin căpitanul nostru. A arătat ce calitate are! De asemenea, defensiv am depus un efort consistent. Din nou, sunt foarte încântat de această victorie și mergem mai departe! La sfârșitul sfertului trei am jucat zonă, am izbutit intercepții și le-am pus probleme celor de la Ulm. Le-am spus băieților la pauză că trebuie să avem intensitate și să fim concentrați. Aceea a fost cheia meciului, toți jucătorii au trebuit să depună efort maxim. Știam că avem jucători care pot suplini absența lui Seeley. Asta s-a și întâmplat!”, a declarat în urma partidei, antrenorul Universității Cluj, Mihai Silvășan.

În urma victoriei înregistrate, U-BT Cluj a ajuns la același număr de victorii în actuala ediție a EuroCup precum Dreamland Gran Canaria, echipă aflată pe a doua poziție a grupei, ce duce direct în sferturile competiției europene.