“U” Cluj, victorie categorică în primul meci din play-out

by Bianca Baraboi

”U” Cluj a învins pe teren propriu, scor 3-0, formaţia FC Botoşani, în primul meci al play-out-ului Superligii.

Clujenii au deschis scorul din penalty, prin Dan Nistor, în minutul 15. Intrat în minutul 63, Ante Roguljic a rezolvat meciul cu două goluri. Mai întâi a înscris pentru 2-0 în minutul 77, iar la ultima fază a meciului, în minutul 90+7, a stabilit rezultatul final, 3-0 pentru.

Deşi diferenţa de pe tabelă a fost categorică, Ioan Ovidiu Sabău a explicat că a trăit intens partida de pe banca tehnică şi a punctat că se aştepta să fie un duel greu cu ultima clasată.

”Am avut mari emoţii, ştiam că va fi greu. Până la urmă, e o victorie şi trebuie să mă mulţumesc. Sper că ne-a luat din presiune, ne este teamă să jucăm, să ţinem de minge.

Este tare greu să faci spectacol în play-out, echipele nu riscă. Ne-am descurcat forate bine cu o echipă mai slab cotată decât noi, înseamnă că ne-am revenit”,