Institutul Oncologic ”Prof. Dr. Ion Chiricuță” Cluj-Napoca, iluminat în roz cu ocazia ”Zilei Internaționale a Luptei împotriva Cancerului de sân”

by Christian Suciu

Cluj-Napoca se alătură orașelor care pe data de 1 octombrie 2025 marchează împreună ”Ziua Internațională a Luptei împotriva Cancerului de Sân” printr-un gest de solidaritate sub forma iluminării sediului Institutului Oncologic ”Ion Chiricuță” de pe Strada republicii din Cluj-Napoca în culoarea roz, simbol al speranței și al luptei împotriva cancerului de sân.

”Acest moment marchează Ziua Internațională de Luptă împotriva Cancerului de Sân și se dorește a fi un prilej de solidaritate, conștientizare și speranță pentru toate persoanele afectate de această boală”, au transmis reprezentanții IOCN Cluj.

Prima zi a lunii octombrie este, la nivel mondial, dedicată luptei împotriva cancerului la sân. Recunoscută și sub denumirea de luna roz, în această perioadă, femeile sunt îndemnate să acorde mai multă atenție propriei sănătăți și este un bun prilej pentru a le reaminti că, printr-un control medical realizat la timp, cancerul poate fi descoperit și vindecat.

Potrivit Institutului Național de Sănătate Publică, cancerul de sân reprezintă principala cauză a deceselor în rândul femeilor, cu aproximativ 95. 000 decese în 2020, reprezentând 17% din totalul deceselor provocate de această boală. Deși  incidența  cancerului de sân a crescut în ultimul deceniu, numărul de decese au scăzut pentru că au fost diagnosticate la timp și tratamentul este mai eficient.

Te-ar putea interesa si

Comenteaza