Institutul Oncologic „Prof. Dr. Ion Chiricuță” Cluj-Napoca lansează cel mai amplu program de screening pentru cancerul de sân din România

by Oana Spiru

Institutul Oncologic „Prof. Dr. Ion Chiricuță” Cluj-Napoca, în calitate de lider de parteneriat are   onoarea  de  a  anunța  începerea proiectului „Depistare Activă, Responsabilitate, Informație și Acces – DARIA” (SMIS 35209)– cel mai amplu program de screening pentru cancerul de sân din România, cu peste 119.000 de femei testate gratuit.

Ce înseamnă DARIA?

  • 119.000 de femei vor beneficia de mamografii gratuite
  • 149.342 persoane din grupuri vulnerabile vor fi informate și mobilizate
  • 5 centre regionale de prevenție vor fi înființate și dotate
  • Unități mobile vor asigura accesul în comunități greu accesibile
  • 592 de profesioniști din domeniul medical vor fi formați
  • Va fi implementat un registru electronic unic interoperabil

Obiectivul proiectului:

Creșterea accesului echitabil la servicii moderne de prevenție și diagnostic precoce al cancerului de sân, printr-o abordare integrată, multidisciplinară și centrată pe pacient.

Valoare totală eligibilă: 261.263.760,67 lei

Valoarea eligibilă nerambursabilă din fonduri FSE+: 212.156.477,75 lei

Valoare eligibilă nerambursabilă Buget de Stat: 40.190.817,66 lei

Data finalizării proiectului: 31.12.2029

Proiectul este implementat în parteneriat cu instituții medicale și academice de prestigiu din România, precum și cu organizații neguvernamentale active în domeniul sănătății publice, contribuind la consolidarea rețelei naționale de prevenție și la dezvoltarea unui model sustenabil de screening, centrat pe pacient și comunitate.

Te-ar putea interesa si

Comenteaza