3 TELEVIZIUNI DIN GRUPUL CLEVER, ÎN TOP 10 AUDIENȚE ÎN ROMÂNIA PE PUBLICUL COMERCIAL, 21-59, ÎN PRIME TIME

by Christian Suciu

Grupul media Clever continuă să își confirme poziția de jucător principal pe piața de divertisment, sport și conținut relevant pentru publicul român. Trei dintre televiziunile sale – Prima Sport, Cinemaraton și Prima TV- au reușit performanța de a se clasa simultan în top 10 cele mai urmărite posturi TV din România, în prime time, pe publicul comercial 21–59, în data de 17 august.

Prima Sport 1, în top 5 audiențe în timpul derby-ului Rapid – FCSB

Transmisiunea derby-ului Rapid – FCSB de pe Prima Sport 1 a stabilit performanțe remarcabile de audiență, confirmând interesul uriaș al publicului pentru fotbalul românesc. Pe intervalul 21:30 – 23:30, când s-a desfășurat derby-ul, Prima Sport 1 a ocupat locul IV în audiențe, cu o creștere de +93% în targetul comercial 21–59 urban și +80% pe publicul all urban. Rezultatele confirmă, o dată în plus, forța fotbalului ca produs premium de televiziune și poziția solidă a canalului Prima Sport 1 în topul audiențelor.

Cinemaraton, singurul canal dedicat filmului românesc

Duminică, 17 august, Cinemaraton, postul de televiziune din portofoliul Grupului Clever,  a ocupat locul 8 în clasamentul audiențelor, în prime time, cu 0,63 puncte de rating și 2, 4% cotă de piață, o confirmare a interesului crescut al publicului pentru cinematografia românească. 

În top 10 televiziuni din România s-a clasat duminică seara, în prime time, și Prima TV, pe publicul 21-59, național, pe care a avut 0,52 puncte de rating si 2,1 %  cotă de piață.

Te-ar putea interesa si

Comenteaza